A software company\'s labor requirements currently cost $320,000/year. The labor
ID: 2722606 • Letter: A
Question
A software company's labor requirements currently cost $320,000/year. The labor-hour requirements are expected to increase by 8% per year over the next 5 years. If inflation is 5.5%, determine the labor costs after 5 years using: Then-current dollars. $ Carry all interim calculations to 5 decimal places and then round your final answer to the nearest dollar. The tolerance is plusminus 50. Constant-worth dollars. $ Carry all interim calculations to 5 decimal places and then round your final answer to the nearest dollar. The tolerance is plusminus 50.Explanation / Answer
1.
nominal rate=((1.08)*(1.055))-1=13.94%
current dollars = 320000*(1.1394)^5=614513
2.
constant =320000*1.08^5=470185
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.