A potter is shaping a bowl on a a potter\'s wheel. The wheel rotaes at a constan
ID: 1564552 • Letter: A
Question
A potter is shaping a bowl on a a potter's wheel. The wheel rotaes at a constant angular speed. The frictional force between her hands and the day is 1.75 N. How large is the torque she produces on the wheel if the diameter of the bowl is 10 cm. A child pushes tangentially on a small hand driven merry- go- round. She is able to accelerate it from rest to 16 rpm in 10 s. Modeling the merry go round as a uniform disk of radius 4.0 m and mass 790 kg, find the torque required to produce that acceleration. Neglect the frictional torque. A softball player swings a bat. accelerating it from rest to 8 rev/s in a time of 0.3 s. Find the torque the player applies to one end of the bat Approximate the bat as a 2.2 kg uniform rod of length 0.95 m. A gymnast with a mass of 48 kg stands on the end of a uniform balance bean as shown in the figure. The beam is 4.50 m long and has a mass of 250 kg. Each support is 0.54m from the end of the beam. What is the force on the beam due to support 2?Explanation / Answer
A.
torque = r*F
r = 10/2 = 5 cm
torque = 5*10^-2*1.75 - 0.0875 N-m
B.
torque = I*alpha
I = moment of inertia = 0.5*m*R^2
alpha = angular acceleration = w/t
w = 16 rpm = 1.675 rad/sec
t = 10 sec
So
torque = 0.5*790*4^2*1.675/10
torque = 1058.6 N-m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.