A satellite used in a cellular telephone network has a mass of 1940 kg and is in
ID: 1564747 • Letter: A
Question
A satellite used in a cellular telephone network has a mass of 1940 kg and is in a circular orbit at a height of 790 km above the surface of the earth. What is the gravitational force F_gram on the satellite? Take the gravitational constant to be G = 6.67 times 10^11 N middot m^2/kg^2, the mass of the earth to be m_e = 5.97 times 10^14 kg, and the radius of the Earth to be r_e = 6.38 times 10^6 m. Express your answer in networks. This question will be shown after you complete previous question(s)Explanation / Answer
F_grav = G*m1*m2/r^2 (here r is the distance between the two objects)
= G*Me*m/(re + h)^2
= 6.67*10^-11*5.97*10^24*1940/(6.38*10^6 + 790*10^3)^2
= 1.50*10^4 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.