A student is getting her picture taken by a digital camera. The student is ho=1.
ID: 1564934 • Letter: A
Question
A student is getting her picture taken by a digital camera. The student is ho=1.55 m tall and she stands 4.75 m in front of the camera lens which has a focal length of f=0.012 m.
Numerically, what is the mangification of the system?
Numerically, what is the image height?
Class Management I Help Assignment ll (C&J; 26) Begin Date: 4/18/2017 12:00:00 AM Due Date: 5/9/2017 12:00:00 AM End Date: 5/9/2017 12:00:00 AM (22%) Problem 3: A student is getting her picture taken by a digital camera. The student is ho 1.55 m tall and she stands do 4.75 m in front of the camera lens which has a focal length off 0.012 m. Randomized Variables ho 1.55 m do 4.75 m f 0.012 m 25% Part (c) Numerically, what is the magnification of the system? A 25% Part (d) Numerically, what is the image height?Explanation / Answer
object height, ho=1.55 m
object distance, u=4.75 m
focal length, f=0.012 m
a)
use,
1/f=1/u + 1/v
1/0.012 = 1/4.75 + 1/v
===> image distance, v=0.012 m
magnification, m=-v/u
m=-0.012/4.75
m=-0.0.0025
b)
use,
m=h'/h
0.0025=h'/1.55
===> h=0.00387 m or h=3.87 mm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.