A transformer change the 10.000 power line to 120 v.If the primary coil contains
ID: 1565426 • Letter: A
Question
A transformer change the 10.000 power line to 120 v.If the primary coil contains 750 turns. how many turns are on the secondary? 0 2.1 times 10^4 6.3 times 10^4 3 9 A 500-W device is connected to a 100 v power source. 50,000 A 1.60 times 10^18 electrons/s 20.0 A 5.00 A 200 mA A mirror with a focal length 20 cm has a 4.0 cm tall object placed 100 cm in front of it. What is the position of the image? 20 cm behind the mirror 20 cm in front of the mirror 25 cm behind the mirror 100 cm in front of the mirror 25 cm in front of the mirror A 4.0 mu F capacitor is connected in series with a 2.0 k ohm resistor across a 20-v DC source and a switch. What is the time constant of this RC circuit? 18 ms 40 ms 12 ms 9.0 ms 80 msExplanation / Answer
12 )
i = 40o , n2 = 1.33
using snell's law
n1 sini = n2 sinr
r = 28.9o or 29o
option A correct
13 )
v = c / n
v = 3 X 108 / 1.4
v = 2 X 108 m/sec
option E correct
14 )
V2 / V1 = N2 / N1
N2 = 750 X 120 / 10000
N2 = 9 turns
option E correct
15 )
current i = P . V
i = 500 / 100
i = 5 A
option D correct
16 )
f = - 20 cm
u = -100 cm
1 / f = 1 / u + 1 / v
1 / v = - 1 / 25
25 cms infront of the mirror
option E correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.