An electromagnetic wave traveling in a vacuum is linearly polarized and sinusoid
ID: 1565994 • Letter: A
Question
An electromagnetic wave traveling in a vacuum is linearly polarized and sinusoidal in form. The electromagnetic wave is traveling in the positive x direction. The wavelength of the wave is 7.80 mm. The magnetic field of the wave oscillates in the xz plane and has an amplitude of 7.50 µT. The magnitude of the electric field vector for this wave can be written as
E = Emax sin(kx t).
Find the following
(a) the value of Emax
1 V/m
(b) the wave number k
2 m1
(c) the angular frequency
3 rad/s
(d) the plane in which the electric field oscillates
the xy plane the yz plane the xz plane
(e) the average Poynting vector (Express your answer in vector form.)
W/m2
Explanation / Answer
part a )
c = Eo/Bo
Eo = c*Bo
c = speed of light
Bo = amplitude of magnetic field = 7.5 x 10^-6 T
Eo = 2250 V/m
part b )
k = 2pi/lambda
lambda = 7.8 x 10^-3 m
k = 805.54 m^-1
part c )
f = c/lambda = 3.85 x 10^10 Hz
w = 2pi*f = 2.42 x 10^11 rad/s
part d )
eectric field and magnetic field propogate perpendicular to each other
yz plane
part e )
S = 1/uo * ExB
S = 1.34 x 10^4 W/m^2 i
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.