Calculate, using Newton\'s law of gravity, the size of the force of attraction b
ID: 1566132 • Letter: C
Question
Calculate, using Newton's law of gravity, the size of the force of attraction between the earth and a mass of 4.0 kg on the earth. Data: Distance to the center of earth from the surface = 6370 km. Mass of earth = 5.98·1024kg. Gravitational constant G = 6.67·10-11 Nm2/kg2.
Calculate, using Newton's law of gravity, the size of the force of attraction between the moon and a mass of 4.0 kg on the earth's surface nearest the moon. Data: Distance to the moon from surface of the earth = 376,000 km. Mass of moon = 7.36·1022 kg.
Calculate, using Newton's law of gravity, the ratio of the strength of the force of attraction of a mass of 4.0 kg on the earth's surface by the sun to that by the moon. Additional Data: Mass of sun =1.99·1030 kg Distance from the sun to the surface of earth = 1.50·108 km.
Tries 0/8Explanation / Answer
(a)
F = Gm1m2 / R^2
F = 6.67*10^(-11)*5.98*10^24*4 / (6370000)^2
F = 39.32 N
(b)
F = Gm1m2 / R^2
F = 6.67*10^(-11)*7.36*10^22*4 / (376000*10^3)^2
F = 1.38*10^(-4) N
(c)
F = Gm1m2 / R^2
F = 6.67*10^(-11)*1.99*10^30*4 / (1.5*10^11)^2
F = 23.6*10^(-3) N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.