A 4.0-kg particle is moving horizontally with a speed of 5.0 m/s when it strikes
ID: 1566260 • Letter: A
Question
A 4.0-kg particle is moving horizontally with a speed of 5.0 m/s when it strikes a vertical wall. The particle rebounds with a speed of 3.0 m/s. What is the magnitude of the impulse delivered to the particle? 24 N middot s 32 N middot s 40 N middot s 30 N middot s 8.0 N middot s A 2.0 kg object moving with velocity of 5.0 m/s in the positive x direction strikes and sticks to a 3.0-kg object moving with a speed of 2.0 m/s in the same direction. How much kinetic energy is lost in this collision? 2.4 J 9.6 J 5.4 J 0.6 J 6.0J A 12-g bullet is fired into a 3.0-kg ballistic pendulum initially at rest and becomes was embedded in it. The pendulum subsequently rises a vertical distance of 12 cm. What speed of the bullet? 0.38 km/s 0.44 km/s 0.50 km/s 0.54 km/s 0.024 km/s A 10-g bullet moving 1000 m/s strikes and passes through a 2.0-kg block initially at rest, as shown. The bullet emerges from the block with a speed of 400 m/s. To what maximum height will the block rise above its initial position? 78 cm 66 cm 56 cm 46 cm 37 cmExplanation / Answer
12. (b) is the correct option.
Impulse can be given as:
Impulse (J)= change in momentum
Initial momentum:
pi= m×v = (4kg)×(5m/s) =- 20 kg-m/s { Towards vertical wall}
Final momentum:
pf= (4kg) × (3m/s) = 12 kg- m/s { away from wall}
Hence
J = 12- (-20) = 32 N.s
13. (c) is the correct option
Momentum is conserved
Initial momentum= final momentum
m1v1 +m2v2= (m1+m2)vf
(2)5 +(3)2 = (2+3)vf
Vf = 3.2 m/s
Initial kinetic energy :
(1/2) m1v12 + (1/2) m2v22
(1/2) (2)(5)2+(1/2)(3)(2)2 = 31 J
Final kinetic energy:
(1/2) (m1+m2)vf2 = (1/2)(5)(3.2)2= 25.6 J
Kinetic energy lost = 31 J- 25.6 J = 5.4 J
14. (a) is the correct option.
Applying conservation of energy :
Kinetic energy of system after impact = potential energy
let m= mass of bullet
M= mass of pendulum
1/2( m+M)v2 = U
1/2 (m+M)v2= (m+M)gh
i.e. v = 2gh
Now applying conservation of linear momentum
Let u be the initial velocity of bullet
mu = (m+M)v
mu = (m+M)2gh
By putting values we get u = 384.94 m/s or 0.38 km/s
15. (d) is the correct option
Momentum is conserved
m1v1 +m2v2= m1v1f +m2v2f
(10 g)(1000m/s) +0 = (10g)(400m/s) +(2000g)(v2f)
v2f= 3 m/s
Maximum height h = v2f2/2g
i.e. h = 46 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.