Occasionally, huge icebergs are found floating on the ocean\'s currents. Suppose
ID: 1566414 • Letter: O
Question
Occasionally, huge icebergs are found floating on the ocean's currents. Suppose one such iceberg is 137 km long, 27.1 km wide, and 203 m thick. (a) How much heat in joules would be required to melt this iceberg (assumed to be at degree C) into liquid water at 0 degree C? The density of ice is 917 kg/m^3. (b) The annual energy consumption by the United States in 1994 was 9.3 times 10^19 J. If this energy were delivered to the iceberg every year, how many years would it take before the ice melted?Explanation / Answer
Latent heat of water at 0 degree is 333.55 kJ for 1 kg of ice to melt.
Mass of iceberg = density*volume = 917*137*103*27.1*103*203 = 691122817.7*106 Kg
Heat require to melt the ice at 0 degree = (latent heat to melt 1 Kg)*(Total mass of ice)
= 333.55*103*691122817.7*106
= 230524015843.835*109 J =2.30524015843835*1020
b) Year require to melt all ice = (2.30524015843835*1020) / (9.3*1019) = 2.47875 year
nearly 2.5 years
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.