What is the kinetic energy, in eV, of a free (unbound) electron that has deBrogl
ID: 1567927 • Letter: W
Question
What is the kinetic energy, in eV, of a free (unbound) electron that has deBroglie wavelength 80.0 nm? b) What is the energy, in eV, of a photon that has wavelength 80.0 nm? c) A photon has linear momentum 8.00 times 10^-25 kg middot m/s and energy 1500 eV. What is the energy of the photon if its momentum is doubled, so that the momentum of the photon is 16.0 times 10^-25 kg middot m/s? d) A photon has linear momentum 8.00 times 10^-25 kg middot m/s and wavelength 0.828 nm. What is the wavelength of the photon if its momentum is doubled, so that the momentum of the photon is 16.0 times 10^-25 kg m/s.Explanation / Answer
a) lamda = 80nm
lamda = h/mv = h/(2mK)^0.5
80*10^-9 = 6.63*10^-34/(2*9.1*10^-31*K)^0.5
K = 3.774*10^-23 J
K = 3.774*10^-23/(1.6*10^-19)
K = 0.00024 eV
(b) E = hc/lamda
E(eV)=1243/lamda(nm)
E =1243/80
E = 15.54 eV
(c) p^2 = 2mK
(p2/p1)^2 = K2/K1
(2)^2 = K2/1500
K2 = 6000 eV
(d) lamda = h/p
lamda2/lamda1 = p1/p2
lamda2/0.828 = 1/2
lamda2= 0.414 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.