What is the initial horizontal velocity of the block as it flies off the table?
ID: 1260113 • Letter: W
Question
What is the initial horizontal velocity of the block as it flies off the table? (assume this to be in the positive direction)
Determine the initial speed of the bullet.
Tries 0/10 An 6.95g bullet is fired into a 235g block that is initially at rest at the edge of a frictionless table of height h = 1.10 m (see the figure below). (Figure Included Here) The bullet remains in the block, and after the impact the block lands d = 1.81 m from the bottom of the table. How much time does it take the block to reach the ground once it flies off the edge of the table? Tries 0/10 What is the initial horizontal velocity of the block as it flies off the table? (assume this to be in the positive direction) Tries 0/10 Determine the initial speed of the bullet. Tries 0/10Explanation / Answer
mass of the block when it flies = mass of block + mass of bullet
M = 6.95 + 235 = 241.95gm
as there is no initial velocity in downward direction and only force of gravity is present by newton equation of motion
s = ut + (1/2)at2
1.10 = 0*t + (1/2)*9.8*t2
t2 = 2*1.10/9.8
t = 0.47 sec
there is no force in horizontal direction only initial velocity is there again by newton's equation of motion
s = ut + (1/2)at2
1.81 = u * 0.47 + 0 (t= 0.47 from 1st part)
u = 3.85 m/s
as momentum is conserved
mbullet * vbullet + mblock * vblock = (mbullet + mblock) * V
6.95 * vbullet = (6.95 + 235) * 3.85 (v calculated in part 2)
vbullet = 241.95 * 3.85/6.95
vbullet = 134.03 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.