What is the initial horizontal velocity of the block as it flies off the table?
ID: 1260114 • Letter: W
Question
What is the initial horizontal velocity of the block as it flies off the table? (assume this to be in the positive direction)
Determine the initial speed of the bullet.
Tries 0/10 An 6.95g bullet is fired into a 235g block that is initially at rest at the edge of a frictionless table of height h = 1.10 m (see the figure below). (Figure Included Here) The bullet remains in the block, and after the impact the block lands d = 1.81 m from the bottom of the table. How much time does it take the block to reach the ground once it flies off the edge of the table? Tries 0/10 What is the initial horizontal velocity of the block as it flies off the table? (assume this to be in the positive direction) Tries 0/10 Determine the initial speed of the bullet. Tries 0/10Explanation / Answer
a)
Let time = t
1.10 = 1/2*9.81*t^2
t = 0.4736 sec.
b)
Initial horizontal velocity = v
vt = 1.81
v = 1.81/t = 1.81/0.4736
v = 3.822 m/s
c)
Initial speed = u
Applying conservation of momentum :
6.95*u = (241.95)*3.822
u = 133.05 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.