Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.) An object weighing 0.90208 lbs and having a volume of 64cm3 is submerged in

ID: 1568266 • Letter: 1

Question

1.) An object weighing 0.90208 lbs and having a volume of 64cm3 is submerged in 5 meters of water. Find the buoyant force on the rock. (Keep in mind that 1 lb = 4.45 N) a. 0.296 lbs b. 0.352 lbs c. 0.197 lbs d. 0.141 lbs
2.) What is the effective weight of the rock in water?
a. 1.14 lbs b. 0.761 lbs c. 1.45 lbs d. 0.228 lbs
3.) A log with length 123 cm is floated VERTICALLY (on end) in water, and it is found that 33 cm remains above the surface. What is the density of the wood? (hint: Solve the problem symbolically first) a. 1.84 x 103 kg/m3 b. 221 kg/m3 c. 735 kg/m3 d. 1.03 x 103 kg/m3

4.) A hydraulic lift has input/output cylinders with radii 2 cm and 46 cm, respectively. What is the mechanical advantage of this lift? a. 1.22 x 103 b. 529 c. 952 d. 106
5.) How much force can the output cylinder exert if a force of 34 lbs is applied to the input cylinder? a. 4.14 x 104 lbs b. 3.24 x 104 lbs c. 1.8 x 104 lbs d. 7.19 x 103 lbs

Explanation / Answer

1) buoyant force = rho x volume x g

= 1000 kg/ m3 x 64 x10^-6 m^3 x 9.81 m/s^2

=0.62784 N = 0.1418 lbs d ans

2)effective weight = 0.90208-0.14108 = 0.7609 lbs b ans

please post one question at a time. thanks

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote