A car is traveling at 50.0m/s in the negative x-direction and applies the brakes
ID: 1568707 • Letter: A
Question
A car is traveling at 50.0m/s in the negative x-direction and applies the brakes to give an acceleration of 12.5m/s^2 over a distance x, and comes to a complete stop. What is the distance traveled by the car during the braking period? A)x = 100m B) x = 50m C) x = 25m D) x = 12.5m A simple pendulum consists of a mass m on the end of a string of length L. On Earth the pendulum has a period of T = 2s. If the pendulum is moved to Planet X with a gravitational acceleration one-fourth that of Earth's 9x = 9 Earth/4 what is the period of the same pendulum (same mass and length) on planet X? T = 4s B) T = 2 Squareroot 2s C) T = 2/Squareroot 2 s D) T = 1sExplanation / Answer
14 ans
Given that
velocity v=50 m/s
acceleration a=12.5 m/s^2
now we find the distance to travel
distance S=v^2/2a=50^2/2*12.5=100 m
the correct option A
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
15 ans
given that
time T1=2 sec
gravitational gx=gearth/4
basing on the concept of time period of simple of pendulum
now we find the new time period
T'/T=[g/gx]^1/2
T'/2=[g/g/4]^1/2
T'=4 sec
the correct option A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.