Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The driver of a 1,300 kg car is driving along a street at 42 km/h. Another drive

ID: 1568808 • Letter: T

Question

The driver of a 1,300 kg car is driving along a street at 42 km/h. Another driver, coming from directly behind (and not paying attention), is driving a 1,700 kg car at 61 km/h and hits the slower car. A) If both drivers slam the brakes at the moment of impact and their fenders catch on each other, with what combined speed do they begin to skid? B) how much did the kinetic energy of the system change? (Hint: Calculate the initial and final kinetic energies and then compare them.) Answers: A) 14.7 m/s B) The kinetic energy of the system decreased by 7,600 J.

Explanation / Answer

Let M1=1300kg

M2=1700kg

U1=42kmph

U2=61kmph

V=coommon velocity

We have V=M1U1+M2U2/(M1+M2)

V=1300*42+1700*61/(1300+1700)

= 52.76666667kmph

= 14.657 m/s

B) 42kmph=42*5/18m/s=11.667m/s

KE1=1/2 *M1U1^2= 88472.2Joule

KE2=1/2*M2U2^2= 244047Joule

Total K.E= 332519.2679Joule

Final K.E= 1/2 * (M1+M2) V^2

= 324135.47Joule

Loss= 332519.2679-324135.47 Joule

=8384Joule

=

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote