Argon gas has several industrial uses, including are welding and steel making. A
ID: 1568964 • Letter: A
Question
Argon gas has several industrial uses, including are welding and steel making. Argon is nonflammable and nontoxic, and so can be kept at room temperature (T= 19.5 degree). Companies can buy Argon gas in cylinders which are kept at pressure of P = 217 psi. In this problem you may assume that ideal gas law still holds. (a) How much average kinetic energy (in J) does each atom of the Argon gas in the cylinder have? (b) If the volume of this cylinder is V = 174 L. how many moles of Argon are inside?Explanation / Answer
KEavg = 3/2 *k*T
k = boltzman constant
T = 19.5 oC = 292.5 K
KEavg = 6.05 x 10^-21 J
part b )
PV = nRT
P = 217 psi
1 psi = 0.068046 atm
217 psi = 14.766 atm
n = PV/RT
R = 8.2 x 10^-2 L atm K^-1 mol^-1
T = 19.5 oC = 292.5 K
V = 174 L
n = 107.12 moles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.