Calculate the magnitude of the magnetic field at a point 26.5 cm from a long, th
ID: 1569047 • Letter: C
Question
Calculate the magnitude of the magnetic field at a point 26.5 cm from a long, thin conductor carrying a current of 2.80 A. What is the equation giving the magnetic field of a long, current-carrying wire? T Consider the following figure. (a) A conducting loop in the shape of a square of edge length l = 0.480 m carries a current I = 10.4 A as in the figure above. Calculate the magnitude and direction of the magnetic field at the center of the square. magnitude ________ mu T direction (b) If this conductor is reshaped to form a circular loop and carries the same current, what is the value of the magnetic field at the center? magnitude _________ mu T directionExplanation / Answer
2) We use an equation for the magnitude of the magnetic field generated by an electric current (it is derived from Biot-Savart law or Ampere's circuital law):
B = (o x i) / (2r), where i = 2.80 A and r = 0.265 m,
so B = (4 x 10^–7 Vs / Am x 2.80 A) / (2 x 0.265 m) = 21.13 x 10^–7 Vs/m² = 2.1 T.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.