As a person moves about in a dry environment, electric charge accumulates on his
ID: 1569782 • Letter: A
Question
As a person moves about in a dry environment, electric charge accumulates on his body. Once it is at high voltage, either positive or negative, the body can discharge via sometimes noticeable sparks and shocks. Consider a human body well separated from ground, with the typical capacitance 130 pF. (a) What charge on the body will produce a potential of 14.0 kV? _________ C (b) Sensitive electronic devices can be destroyed by electrostatic discharge from a person. A particular device can be destroyed by a discharge releasing an energy of 250 A mu j. To what voltage on the body does this energy correspond? ________ VExplanation / Answer
C = 130 pF
(a) V = 14 kV
Q = VC
Q = 14000*130*10^-12
Q = 1.82*10^-6 C= 1.82 uC
(b) U = 250 uJ
U = 0.5CV^2
250*10^-6 = 0.5*130*10^-12*V^2
V = 1961 V = 1.96 kV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.