As a person moves about in a dry environment, electric charge accumulates on his
ID: 1452172 • Letter: A
Question
As a person moves about in a dry environment, electric charge accumulates on his body. Once it is at high voltage, either positive or negative, the body can discharge via sometimes noticeable sparks and shocks. Consider a human body well separated from ground, with the typical capacitance 120 pF. What charge on the body will produce a potential of 14.0 kV? Sensitive electronic devices can be destroyed by electrostatic discharge from a person. A particular device can be destroyed by a discharge releasing an energy of 270 A mu J. To what voltage on the body does this energy correspond?Explanation / Answer
For (a) I used Q=VC
Q = (120 x 10^-12 F) x (14.0 x 10^3 V) = 1.68 µC
B)
U = ½CV² Energy in a cap in Joules
270 µJ = ½(120pF)V²
V² = 540µ / 120p =5.4e6
V = 2121.32 volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.