You\'re standing 2.3 m horizontally from the edge of a 4.5 m deep lake, with you
ID: 1570391 • Letter: Y
Question
You're standing 2.3 m horizontally from the edge of a 4.5 m deep lake, with your eyes 1.7 m the water's surface. A diver a flashlight at the lake bottom shines the light so you can see it. If the light in the water (n = 1.333) makes a 42 degree angle with the vertical, at what horizontal distance (in meters) is the driver from the edge of the lake? The image of a distant tree is virtual and very small when viewed in a curved mirror. The image appears to be 16.0 cm behind the mirror. (a) What kind of mirror is it? Draw an appropriate ray tracing diagram to explain your reasoning. (b) What is its radius of curvature (in cm)?Explanation / Answer
angle of incidence = 42 degree
let r= angle of refracation in air
using snells law
1.33 * sin(42) = 1 * sinr
r= 62.87 degree
distance where the light is emerging from the water to diver = 4.5 * tan(42)=4.05m
distance of the person from the emerging point = 1.7/ tan(90 - 62.87)=3.32
distance of the person = his distance from the edge + distance between the edge and emerging point
3.32 = 2.3 + distance between the edge and emerging point
distance between the edge and emerging point = 1.02 m
total distance = 4.05 + 1.02
distance is the diver from the edge of the lake = 5.07 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.