Three students converge on the last textbook in the store. All three grab it and
ID: 1571354 • Letter: T
Question
Three students converge on the last textbook in the store. All three grab it and begin to pull in the directions shown in the above figure. Student A exerts a force of 60.10 N, student B pulls with a force of 18.63 N, and student C pulls with a force of 59.79 N at an angle (theta)=73.93 degrees above the -x axis. (The drawing is not to scale.)
You want to determine the net force acting on the book. This will involve adding the three vectors: break the vectors into components, combine the components, and then reconstruct the net vector (magnitude and direction).
What are the x and y components of the force due to Student A? (Note that you need to get both of the components right to get the question right.)
x-comp:
y-comp:
What are the x and y components of the force due to Student B?
x-comp:
y-comp:
What are the x and y components of the force due to Student C?
x-comp:
y-comp:
What are the x and y components of the net force on the textbook due to all three students?
x-comp:
y-comp:
What is the magnitude of the net force on the textbook due to the forces from all three students?
Give the angle of the resultant force with respect to the +x-axis. Assume the counter-clockwise direction to be positive and the clockwise direction to be negative. (Remember the units for an angle in degrees is deg)
Tries 0/10Explanation / Answer
break into vector x, y components
A = 60.10 i
B = -18.63 j
C = -59.79cos73.93 i + 59.79sin73.93 j
C = -23.80 i + 54.84 j
R = A + B + C
R = (60.10 - 23.80) i + (-18.63 + 54.84) j
R = 36.3 i + 36.21 j
|R| = (36.32 + 36.212)
|R| = 2628.85
|R| = 51.27 N
tan = 36.21 / 36.3
= 49.68o above the positive x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.