A Person is speeding in a car along a straight part of the freeway with velocity
ID: 1572336 • Letter: A
Question
A Person is speeding in a car along a straight part of the freeway with velocity v_0 A Police car sitting on the side of the road takes off following the speeding car. The police car accelerates with constant acceleration, a_1, until reaching velocity v_1 (v_1 > v_0). Police keeps constant velocity v_1 until catching the speeding car. Find how long time it takes for the Police car to reach the speeding car (which keeps on driving with constant.v_0. Find the time if v_0 = 150 km/h v_1 = 180 km/h a_1 = 2 m/s^2Explanation / Answer
person car velocity , V0 = 150 km/h = 150*1000 / 3600 = 41.67 m/s
police car velocity, V1 = 180 km/h = 180*1000 / 3600 = 50 m/s
police car acceleration,a1 = 2m/s2
distance travel by person car,d0 = V0*t [ velocity = distance / time]
d0 = 41.67*t
distance travel by police car =d1
from S = u*t + (1/2)*a*t2
here S = d1, u = initial velocity of police car = 0 ( due to at rest initially)
d1 = 0*t + ( 1/2)* 2*t2
d1 = t2
police car will reach to the speeding car if they travel equal distance in equal time t.
that is , d0 = d1
41.67*t = t2
t = 41.67 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.