8. The figure a Initially, the switch potential difference simple RC circuit con
ID: 1572840 • Letter: 8
Question
8. The figure a Initially, the switch potential difference simple RC circuit consisting of a 10.0-qF capacitor in series with a resistor. is open as suggested in the figure. The capacitor has been charged so that the between its plates is 100.0 V. At t=0 s, the switch is closed. The capacitor ges exponentially so that 2.0 s after the switch is closed the potential difference between th e capacitor plates is 37 V. In other words, in 2.0 s the potential difference between the capacitor plates is reduced to 37% of its original value. Calculatethe electric potential energy stored in the capacitor before the switch is closed. A) 0.01 J B) 0.02 J C) 0.03 J D) 0.04 J E) 0.05 J 10 pF SwitchExplanation / Answer
Given
the capacitance of the capacitor is C = 10.0*10^-6 F
the potential difference between the plates before the switch is closed is V = 100 V
we know that the potential energy stored in the capacitor is
U = 0.5*C*V^2
substituting the values
U = 0.5*10*10^-6*100^2 J
U = 0.05 J
the answer is option E 0.05 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.