Constants Eight bulbs are connected in parallel to a 220 V source by two long le
ID: 1574527 • Letter: C
Question
Constants Eight bulbs are connected in parallel to a 220 V source by two long leads of total resistance 1.4 Part A If 270 mA flows through each bulb, what is the resistance of each? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units R= 800 Previous Answers Correct Part B If 270 mA flows through each bulb, what fraction of the total power is wasted in the leads? Express your answer using two significant figures. Pwasted Submit Previous Ans ers Request Answer X Incorrect: Try Again; 15 attempts remainingExplanation / Answer
From the given question,
voltage(V)=220 V
lead resistance=1.4 ohms
total current= 270*10^-3*8=2.16 A
voltage lost across leads= 2.16*1.4=3.024 V
voltage across bulbs= 220-3.024=216.976 V
resistance of each bulb= 216.976/(0.270)=800 ohms
part(B)
power lost in lead= i^2 R= 2.16^2*1.4=6.53 W
power lost in bulbs= 8*0.270^2*803=468.31 W
fraction of power lost=6.53/(6.53+468.31)=1/73
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.