A playground is on the flat roof of a city school, 5.7 m above the street below
ID: 1574891 • Letter: A
Question
A playground is on the flat roof of a city school, 5.7 m above the street below (see figure). The vertical wall of the building is h = 6.80 m high, forming a 1.1-m-high railing around the playground. A ball has fallen to the street below, and a passerby returns it by launching it at an angle of = 53.0° above the horizontal at a point d = 24.0 m from the base of the building wall. The ball takes 2.20 s to reach a point vertically above the wall (a) Find the speed at which the ball was launched. (Give your answer to two decimal places to reduce rounding errors in later parts.) 18.13 m/s (b) Find the vertical distance by which the ball clears the wall c) Find the horizontal distance from the wall to the point on the roof where the ball lands 0.753 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. mExplanation / Answer
given h = 6.8 m
h' = 5.7 m
theta = 53 deg
d = 24 m
as from the given data
the ball is launched with speed v = 18.13 m/s
hence when height of ball = h'
then
horizontal distance = x
from equation of trajectory of a projectile
h'= x*tan(theta) - gx^2/2v^2*cos^2(theta)
0.04120191x^2 - 1.327x + 5.7 = 0
hence
x = 27.103671 m
hence distance from the wall = x - d = 3.103671 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.