A player pays $2 and spins the spinner. If the spinner lands on purple, the play
ID: 3122028 • Letter: A
Question
A player pays $2 and spins the spinner. If the spinner lands on purple, the player wins $0.50. If the spinner lands on yellow, the player wins $5. If the spinner lands on blue, the player wins $1. If the spinner lands on red, the player wins nothing. Is the player expected to win money or lose money? How much is the expected gain/loss? A local club plans to invest $10000 to host a baseball game. They expect to sell tickets worth $15000. But if it rains on the day of game, they won't sell any tickets and the club will lose all the money invested. If the weather forecast for the day of game is 20% possibility of rain, what is the expected value of the gain/loss of the club? What is the variance? List all the ordered pairs in the relation R = {(a, b) | gcd(a, b) = 1} on the set {2, 3. 4. 5. 6}.Explanation / Answer
Solution:
(4) Since player pays $2 for each spin
therefore cost for each spin = $2
Now
Probability of spinner lands on purple = 2/8
and total weighted price of this purple = (2/8) * 0.5 = $ 1/8
Similerly
Probability of spinner lands on yellow = 2/8
and total weighted price of this yellow = (2/8) * 5 = $ 10/8
similerly
Probability of spinner lands on Blue = 3/8
and total weighted price of this blue = (3/8) * 1 = $ 3/8
similerly
Probability of spinner lands on red = 1/8
and total weighted price of this red = (1/8) * 0 = $ 0
Now
Expected profit = Total price value ( sum of all weighted price ) - Cost
= (1/8 + 10/8 + 3/10 +0 ) - 2
= 14/8 -2
= -2/8
=-1/4
As we can see that profit is in negative that means
Player is expected to lose money
Now
expected loss for each spin = $ 1/4 = $0.25
Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.