Test GSCI110-P 20. A cubic tank hold 1000 Kg of water. What are the dimensions o
ID: 1575504 • Letter: T
Question
Test GSCI110-P 20. A cubic tank hold 1000 Kg of water. What are the dimensions of the tank in meters? The density of water 1 g/cm Must show work. Partial credit applicable 21. What volume of iron would be needed to balance a 1 cm sample of lead on a two-pan laboratory balance? The density of iron is 7.87 g/em3. The density of lead is 11.4 g/cm3 Must show work. Partial credit applicable 22. What volume of copper would be needed to balance a 1 cm3 sample of lead on a two-pan laboratory balance? The density of copper is 8.96 g/cm3. The density of lead is 11.4 g/cm Must show work. Partial credit applicableExplanation / Answer
20.
Mass = 1000 kg
density = 1 gm/cm^3 = 1000 kg/m^3
We know that
Mass = density*Volume
Volume = M/d
Volume = 1000 kg/(1000 kg/m^3)
Volume = 1 m^3
In cubic tank
Volume = a^3
where a = side of cube, So
a^3 = 1 m^3
a = (1 m^3)^(1/3)
a = 1 m
Side of cubic tank = 1 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.