A sound wave in air has a frequency of 405 Hz, Part A What is its wavelength? Ta
ID: 1576985 • Letter: A
Question
A sound wave in air has a frequency of 405 Hz, Part A What is its wavelength? Take the speed of sound in the air to be 343 m/s Express your answer using three significant figures mi Submit Request Answer Part B If the frequency of the sound is increased, does its wavelength increase, decrease, or stay the same? increases decreases stays the same Previous Answers Correct Part C Explain. When frequency increases, wavelength decreases because the speed remains the same in a medium and wavelength i speed/frequency ous Answe Submitted, grade pendingExplanation / Answer
A) 0.847 metre
speed =wavelength*frequency
Wavelength=343/405=0.8469135
For 3 significant digits as leading zeros are not significant and digit after third significant no is greater than 5 so third digit is incrrased by 1
Wavelength=0.847 metre
B) it decreases
C) you have explained clearly
D) 0.714 metre
Wavelength=343/480=0.71458333
As preceeding digit before 5 is 4 and it is an even digit so 4 remains unchanged (if it is odd, then increase its value by 1)
Wavelength=0.714 metre
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.