A solution was prepared by dissolving 36.0 g of KCl in 225 g of water. A) Calcul
ID: 1010795 • Letter: A
Question
A solution was prepared by dissolving 36.0 g of KCl in 225 g of water.
A) Calculate the mass percent of KCl in the solution. Express your answer with the appropriate units
B) Calculate the mole fraction of the ionic species KCl in the solution. Express the concentration numerically as a mole fraction in decimal form.
C) Calculate the molarity of KCl in the solution if the total volume of the solution is 239 mL. Express your answer with the appropriate units.
D) Calculate the molality of KCl in the solution. Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
total mass = 36+225 = 261g
mass percentage of KCl = mass of KCl*100/total mass
= 36*100/261 = 13.79%
no of moles of KCl = mass of KCl/gram molar mass of KCl
= 36/74.5 =0.48 moles
no of moles of H2O = 225/18 = 12.5moles
mole fraction of KCl = no of moles of KCl/ no of moles of KCl + no of moles of water
= 0.48/0.48+12.5 = 0.48/12.98 = 0.037
C. molarity = no of moles/ volume in L
= 0.48/0.239 = 2M
D. molality = no of moles /mass of water in Kg
= 0.48/0.225 = 2.13 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.