A solution of glyceraldehyde, C3H6O3, has a density of 1.15 g/mL, and a mass per
ID: 801525 • Letter: A
Question
A solution of glyceraldehyde, C3H6O3, has a density of 1.15 g/mL, and a mass percentage of 28.1% glyceraldhyde at 25 deg C. (molar mass = 90.078g/mol)
For this solution, calculate the following:
A. Moles of Glyceraldhyde in 100g of solution.
B. Mole fraction of glyceraldhyde
C. Vapor pressure of the solution ( given Pvapor= 23.8 mmHg at 25 deg C)
D. Molal concentration of Glyceraldhyde
E. Freezing Point of the solution ( given Kf= 1.86 deg C/m)
F. Molar concentration of glyceraldehyde
(Please give the equation used)
Explanation / Answer
(A) Mass of glyceraldehyde in 100 g of solution = 28.1% of mass of solution
= 28.1/100 x 100 = 28.1 g
Moles of glyceraldehyde in 100 g of solution = mass/molar mass of glyceraldehyde
= 28.1/90.078 = 0.312 mol
(B) Mass of water 100 g of solution = 100 - 28.1 = 71.9 g
Moles of water in 100 g of solution = mass/molar mass of water
= 71.9/18.02 = 3.99 mol
Mole fraction of glyceraldehyde = 0.312/(0.312 + 3.99) = 0.0725
(C) Mole fraction of water = 1 - 0.0725 = 0.9275
Vapor pressure of solution = mole fraction of water x vapor pressure of water
= 0.9275 x 23.8 = 22.1 mmHg
(D) Molality = moles of glyceraldehyde/mass of water in kg
= 0.312/0.0719 = 4.34m
(E) Freezing point depression DTf = Kf x molality
= 1.86 x 4.34 = 8.07 deg C
Freezing point of solution = freezing point of water - DTf
= 0.0 - 8.07 = -8.07 deg C
(F) Volume of 100 g of solution = mass/density
= 100/1.15 = 86.96 mL = 0.08696 L
Molarity = moles of glyceraldehyde/volume of solution
= 0.312/0.08696 = 3.59 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.