A solution of ethanol is pumped to a vessel 25 m above a reference level through
ID: 2031468 • Letter: A
Question
A solution of ethanol is pumped to a vessel 25 m above a reference level through a 25-mm-inside-diameter steel pipe at a rate of 10 m3/h. The length of pipe is 30 m and contains two elbows with friction equivalent to 20 diameters each. Compute the power requirements of the pump Solution properties include density of 975 kg/m3 and viscosity of 4 × 10-4 Pa s *2.7 2.8 The flow of a liquid in a 2-in nominal diameter steel pipe produces a pressure drop due to friction of 78.86 kPa. The length of pipe is 40 m and the mean velocity is 3 m/s. If the density of the liquid is 1000 kg/m3, then a. Determine the Reynolds number. b. Determine if the flow is laminar or turbulent. c. Compute viscosity of the liquid. d. Estimate the temperature, if the liquid is water. e. Compute the mass flow rate.Explanation / Answer
2.7)
Solution- Using the formula
Q=AV
Now the velocity=10/(60*60*3.14*12.5^2*10^-6)=5.67 m/s
Using formula of friction loss=f*density*velocity^2/2
=2*20*975*5.67^2/2
=627 KW
head loss=density*gh=975*9.81*25=240 KW
total power required=627+240=867 KW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.