Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question Details SerCP8 2.P.045 A ball is thrown vertically upward with a speed

ID: 1577484 • Letter: Q

Question

Question Details SerCP8 2.P.045 A ball is thrown vertically upward with a speed of +13.0 m/s. (a) How high does it rise? 8.62 (b) How long does it take to reach its highest point? 4.38 Your response differs from the correct answer by more than 100%. S (c) How long does the ball take to hit the ground after it reaches its highest point? 4.38 Your response differs from the correct answer by more than 100%. S (d) What is its velocity when it returns to the level from which it started? 13 Need Help? Lm 1 1 Read It Talk to a Tutor

Explanation / Answer

a) v^2 - u^2 = 2(-g)H

0 - 13^2 = 2*(-9.8)*H

H = 8.62 m

b) v = u - gt

0 = 13 - 9.8*t

t = 1.326 s

c) H = ut + 0.5gt^2

8.62 = 0 + 0.5*9.8*t^2

t = 1.326 s

g) V = U + gt

V = 0 +9.8*1.326 = 13 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote