10 O 7:13 https://edugen.wileyplus.com/edugen/student/main.uni : MESSAGE MMY INS
ID: 1577802 • Letter: 1
Question
10 O 7:13 https://edugen.wileyplus.com/edugen/student/main.uni : MESSAGE MMY INSTKUCTUK BACK Chapter 14, Problem 059 Water is moving with a speed of 6.3 m/s through a pipe with a cross-sectional area of 4.7 cm2. The water gradually descends 10 m as the pipe increases to 7.9 cm2. (a) What is the speed at the lower level? (b) If the pressure at the upper level is 1.4 x 105 Pa, what is the pressure at the lower level? (a) Numbeir Units (b) Number Units Click if you would like to Show Work for this question: Qpen Show Work LINK TO TEXT LINK TO SAMPLE PROBLEM LINK TO SAMPLE PROBLEM VIDEO MINI-LECTURE Question Attempts: Unlimited SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWERExplanation / Answer
Ans:-
Given data v1 = 6.3m/s, a1 = 4.7cm^2,a2 = 7.9cm^2
A]volume flow rate
A1v1 = a2v2
V2 = a1v1 /a2 = 4.7*6.3/7.9 = 3.75m/s
B] P1= 1.4*10^5Pa ,h1-h2 = 10m
Using Bernoulli’s equation
P1 + ½ v1^2 + gh1 = const
P2 + ½ v2^2 + gh2 = const
P1 + ½ v1^2 + gh1 = P2 + ½ v2^2 + gh2
P2 = P1 + 1/2(v1^2 –V2^2) + g(h1-h2)
=1.4*10^5 + ½ 1000(6.3^2 – 3.75^2 ) + 1000 * 9.8*10
= 1.4*10^5 +12813.75 +98000
= 2.5*10^5Pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.