Chapter 19, Problem 048 Your answer is partially correct. Try again when 21.11 w
ID: 1578569 • Letter: C
Question
Chapter 19, Problem 048 Your answer is partially correct. Try again when 21.11 was added as heat to a particular ideal gas, the volume ofthe gas changed from 35.9 cm3 to 72.3 cm3 while the pressure remained constant at 1.26 atm. (a) By how much did the internal energy of the gas change? If the quantity of gas present is 4.22 x 10-3 mol, find the molar specific heat of the gas at (b) constant pressure and (c) constant volume. (a) NumberTi6 (b) NumberT38 (c) Number30. Unit UnitsT J/mol K Units T J/mol K SHOW HINT GO TUTORIAL LINK TO TEXT LINK TO SAMP LE PROBLEM By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor Question Attempts: 2 of 3 usedSAVE FOR LATER SUBHIT ANSWERExplanation / Answer
(a)
W = P( V2- V1)
=1.26 (101325) ( 72.3 - 35.9) * 10^-6
= 16 J
(b)
T1 = PV1/ nR
= 1.26 (101325) ( 35.9 * 10^-6)/4.22* 10^-3 *8.314
=130.63 K
T1 = PV1/ nR
= 1.26 (101325) ( 72.3* 10^-6)/4.22* 10^-3 *8.314
=263.08K
Cp = dQ/ n dT = 21.1 /4.22 * 10^-3 ( 263.08-130.63)
=37.74 J/mol K
ronding two significant CP = 38 J/ mol K
(c)
CV = Cp- R
= 37.74 -8.314
=29.43 J/ mol K
rounding to two significant
CV= 29 J/ mol K
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.