Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 19, Problem 048 Your answer is partially correct. Try again When 21.13 w

ID: 1871106 • Letter: C

Question

Chapter 19, Problem 048 Your answer is partially correct. Try again When 21.13 was added as heat to a particular ideal gas, the volume of the gas changed from 35.9 cm3 to 72.3 cm3 while the pressure remained constant at 1.26 atm. (a) By how much did the internal energy of the gas change? If the quantity of gas present is 4.22 x 103 mol, find the molar specific heat of the gas at (b) constant pressure and (c) constant volume (a) Numbe [16 (b) Number T29 (c) NumberT21 Un UnitsT /mol-K Units /mol-K SHOW HINT GO TUTORIAL LINK TO TEXT LINK TO SAMPLE PROBLEM By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor Question Attempts: 1 of 3 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER

Explanation / Answer

a)

from the first law of thermo dynamics

Q = dU+dW

when pressure constant W = pV

dU = Q - pV

dU = 21.1 J - (1.01 * 105 pa) ( 72.3cm3 - 35.9 cm3)

where 1cm3 = 1* 10-6 m3

dU = 17.42J

b)

the molar specfic heat constant pressure

Cp = Q/ nT

Cp = Q/ n(pV/nR)

Cp = RQ/pV

where R = 8.31 J/mol.K

then Cp = 47.7 J/mol.K

c)

we know that

Cp - CV = R

CV = Cp - R

CV = 39.39 J/mol.k

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote