A puck of mass m = 53.0 g is attached to a taut cord passing through a small hol
ID: 1579055 • Letter: A
Question
A puck of mass m = 53.0 g is attached to a taut cord passing through a small hole in a frictionless, horizontal surface (see figure below). The puck is initially orbiting with speed vi = 1.40 m/s in a circle of radius ri = 0.310 m. The cord is then slowly pulled from below, decreasing the radius of the circle to r = 0.140 m.
(a) What is the puck's speed at the smaller radius?
=________m/s
(b) Find the tension in the cord at the smaller radius.
=________N
(c) How much work is done by the hand in pulling the cord so that the radius of the puck's motion changes from 0.310 m to 0.140 m?
=_________J
Explanation / Answer
a )
using conservation of angular momentum
vi ri = v r
v = vi ( ri / r )
v = 1.4 ( 0.31 / 0.14 )
v = 3.1 m/s
b )
T = m g or T = m a
T = m v2 / r
T = 0.05 X 3.12 / 0.14
T = 3.43 N
c )
W = dKE
= 0.5 m ( v2 - vi2 )
= 0.5 X 0.05 X ( 3.12 - 1.42 )
W = 0.191 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.