Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Space Probe Dec (147)YouTube K INTRO TO PHYSICS (PHYS 207/z0 Cutnell, Physic

ID: 1579063 • Letter: T

Question

The Space Probe Dec (147)YouTube K INTRO TO PHYSICS (PHYS 207/z0 Cutnell, Physics, 10e Gradeboek ORIONDownleadable eTextbook Chapter 04, Problem 072 A en ans hing fro ®b dge and is using . 340-N te the "in ther words, the ire w·sustar am e um fo ee, 34,0 N without breaking what is the weight of the heaviest fish that can be puled up vertically, when the ine is reeled in (a) at constant speed (a) Number (b) Number Click if you would like to Show werk for this question: Open Show war and (b) with an acceleration whose magnitude is 2.69 m/s -accesang Queston Assstarce, you w" learn whi·yo' een points based on the Point Peterbal Poley set by your instructor. Question Attempts: 0 of 15 used savwro LATER Eam Maximum Points availabie only ir this question co in four attempts 80p 3 5 W E

Explanation / Answer

The max tension that can be beared by the string is 34.0 N, so we have from newtons second law of motion that

Net force=mass x acceleration

As it is brought up with constant speed, acceleration =0

So we have Tension - mg=ma

Where m=mass of fish, a=acceleration=0,and g=acceleration due to gravity.

Tension-mg=0

Tension =mg

m=tension /g

m=34/9.8

m=3.47 kg. This must be the maximum weight of the fish.

2):when we have acceleration =2.69m/s²

We can see from above relation,

Tension - mg=ma

34-(9.8*m)=m*2.69

34=9.8m+2.69m

34=12.49m

m=34/12.49

m=2.72 kg.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote