The Soot Free Company operates in a purely competitive chimney cleaning industry
ID: 2440447 • Letter: T
Question
The Soot Free Company operates in a purely competitive chimney cleaning industry in Ottawa. Its short run costs are: • Total cost = 40+10Q+0.10Q2 (Q = the number of chimneys cleaned per day); • Marginal cost = 10+0.2Q .
1. If the Soot Free Company charges $20 to clean a chimney, how many chimneys (Q) must it clean every day to maximize its profit?
a) 10; b) 20; c) 40; d) 50.
2. What is the dollar average cost of cleaning a chimney cleaned based on your answer to question 1?
a) 5.50; b) 12.40; c) 15.80 d) 17.80.
3. What is the daily dollar fixed cost of cleaning chimneys?
a) 20; b) 25; c) 30; d) 40.
4. What is the daily total revenue based on your answer to question 1?
a) $500; b) $670; c) $1000; d) $1200.
5. What are Soot Free Company’s profit based on your answer to question 1?
a) $90; b) $210; c) $790; d) 1000.
Explanation / Answer
Answer
1) The correct option is (d) 50
As it operates in pure competitive industry
Hence Profit Maximizes at that quantity where
P = MC
=> 20 = 10+0.2Q
=> Q = 50
2) The correct answer is (c) 15.8
AC = TC/Q
At Q = 50, TC = 40 + 10Q + 0.10Q2 = 40 + 10*50 + 2500*0.1
=> TC = 790
Hence AC = TC/Q = 790/50 = 15.8
3) The correct answer is (d) 40
TC = 40+10Q+0.10Q2
Fixed cost is that cost which does not depend on Q. That is Fixed cost is that cost which incur even when Quantity = 0 and Fixed cost is constant.
At Q = 0, TC = 40
this implies Fixed cost is 40
4) The correct option is (c) $1000
Total Revenue(TR) = Price *Quantity = 20*50 = 1000
5) The correct answer is (b) $210
Profit = TR - TC
= 1000 - 790(calculated in (2))
= 210
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.