A) With a magnitude of 0.0300 mT . Particles are accelerated to a velocity of 20
ID: 1579521 • Letter: A
Question
A) With a magnitude of 0.0300 mT . Particles are accelerated to a velocity of 200.0 km/s and send them into the field. If the particles move in a circle of radius of 75.0 m. What is the charge to mass ratio, q/m, of the particle in C/kg?
B) An electron is placed very near the grounded plate of a capacitor. The electron is released from rest and is allowed to freely travel 4.0 mm from the grounded plate to the 5 kV positive plate. There is no air or other material between the plates. What is the velocity of the electron when it reaches the positive plate? In m/s
C) A negatively charged particle with a charge of 4.0 C moves into an area with both an electric and magnetic field. The magnitude of the magnetic field is 0.3 mT and the magnitude of the electric field is 0.1 N/C. At what velocity must the charged particle travel to not be deflected
D) What would happen to the particle from part "C" if the velocity was increased?
Explanation / Answer
(A) B = 0.03 x 10^-3 T
v = 200 x 10^3 m/s and r = 75 m
for circular path,
q v B = m v^2 / r
q / m = v / r B
q/m = 8.9 x 10^7
(B) delta(KE) = q deltaV
9.109 x 10^-31 v^2 / 2 = (1.6 x 10^-19)(5 x 10^3)
v = 4.19 x 10^7 m/s
(C) then Fe = Fm
q E = q v B
v = E / B = 333.33 m/s
(D) if velocity is increase then magnetic force will more,
so it will delfected from its straight path.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.