A 30 kg cart initially moving at 2.0 m/s is pushed with a constant force of 100
ID: 1579600 • Letter: A
Question
A 30 kg cart initially moving at 2.0 m/s is pushed with a constant force of 100 N for a distance of 5m. Mk= .3 for the surface. A) Calculate the work done by friction B) Calculate the final velocity of the cart A 30 kg cart initially moving at 2.0 m/s is pushed with a constant force of 100 N for a distance of 5m. Mk= .3 for the surface. A) Calculate the work done by friction B) Calculate the final velocity of the cart A) Calculate the work done by friction B) Calculate the final velocity of the cartExplanation / Answer
A) work done by friction = f.s
= u mg s = 0.3*30*9.8*-5 = -441 J
b] change in KE = total work done W = -441 + Fs = -441 + 100*5 = 59 J
Final KE = 59 + 0.5*mu^2 = 59+ 0.5*30*2^2 = 119 J
velocity v = sqrt(2KE/m) = sqrt(2*119/30) = 2.82 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.