A 3.650-g sample containing bromate and bromide was dissolved in sufficient wate
ID: 966582 • Letter: A
Question
A 3.650-g sample containing bromate and bromide was dissolved in sufficient water to give 250.0 mL. After acidification, silver nitrate was introduced to a 25.00-mL aliquot to precipitate AgBr , which was filtered, washed, and then redissolved in an ammoniacal solution of potassium tetracyanonickelate(II):
Ni(CN)42- + 2AgBr(s) à 2Ag(CN)2- + Ni2+ + 2Br-
The liberated nickel ion required 21.23 mL of 0.02089 M EDTA. The bromate in a 10.00-mL aliquot was reduced to bromide with arsenic(III) prior to the addition of silver nitrate. The same procedure was followed, and the released nickel ion was titrated with 25.61 mL of the EDTA solution. Calculate the percentages of NaBr and NaBrO3 in the sample.
Explanation / Answer
The amount of NaBr + NaBrO3 = 3.65 grams
The amount of water = 250mL
the aliquot taken = 25mL
The liberated Ni+2 required = 21.23mL of 0.02089 M EDTA
So moles of EDTA = molarity X volume = 21.23 X 0.02089 = 0.443 millimoles of EDTA
Moles of EDTA = Moles of Ni+2
As per stoichiometry of given reaction
Ni(CN)42- + 2AgBr(s) --> 2Ag(CN)2- + Ni2+ + 2Br-
For each mole of N+2 released 2 moles of Br- are produced
So moles of Bromie ion = 2 X 0.443 millimoles
These moles are present in 25mL of aliquot so moles present in 250mL of aliquot = 8.86 millimoles
Mass of bromide ion = millimoles X atomic weight = 8.86 X 79.9 = 707.9 milligrams = 0.708 grams
Mass of NABr = 8.86 X 102.9 = 911.69 millimgrams = 0.912 grams
The reaction of arisenic (III) with bromate ion will be
BrO3- + 3As(III) --> Br- + 3As(V)
Again the bromide ion is reacted with nickel complex
Moles of EDTA used = 25.61 X 0.02089 = 0.535 millimoles
Ni+2 = 0.535 millimoles
Corresponding Br- = 0.535 X 2
Bromide ion already present in 10mL = 0.354 millimoles
corresponding BrO3- = 0.535 X 2 - 0.354 = 0.716 millimoles in 10mL
So bromate ion in 250 mL =17.9 millimoles
Mass of bromate ion = moles X molecular weight = 17.9 X 127.9 = 2289.41 milligrams = 2.289 grams
Mass of sodium bormate = 17.9 X 150.9 = 2701 milligram = 2.701 grams (approx)
The % of sodium bromide = Mass of sodium bromide X 100 / total mass = 0.912 X 100 / 3.65 = 24.98 %
The % of sodium borate = Mass X 100 / total mass = 2.701 X 100 / 3.65 = 73.97 % (approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.