A 3.30-kg object is attached to a spring and placed on frictionless, horizontal
ID: 1295100 • Letter: A
Question
A 3.30-kg object is attached to a spring and placed on frictionless, horizontal surface. A horizontal force of 23.0 N is required to hold the object at rest when it is pulled 0.200 m from its equilibrium position (the origin of the x axis). The object is now released from rest from this stretched position, and it subsequently undergoes simple harmonic oscillations.
(a) Find the force constant of the spring.
_______________ N/m
(b) Find the frequency of the oscillations.
_______________ Hz
(c) Find the maximum speed of the object.
______________ m/s
(d) Where does this maximum speed occur?
x =
Explanation / Answer
a) F = kx
23 = k(0.2)
k = 115 N/m
b) w = sqrt(k/m) = sqrt(115/3.30) = 5.90 Hz
c) V_max = Aw = 0.2 x 5.90 = 1.18 m/s
d) at equilibrium position of spring .
x = 0
e) a+_max = Aw^2 = 0.2 x 5.90^2 = 6.96 m/s2
f) at xtreme positions
say at x = +0.2m and -0.2 m
g) total energy of any SHM = kA^2 /2 = 115 x 0.2^2 /2 = 2.3 J
h) x = Acos(wt)
A/3 = Acos(wt)
cos(wt) = 1/3
wt = cos-1(1/3) = 0.39 pi
t = 0.39 x 3.41 / 5.90 = 0.21 sec
v = V_max sin(wt) = 1.18 sin(5.90 x0.21)
= 1.15 m/s
i) a = a_max cos(wt)
a = 6.96 cos(5.90 x0.21)
a = 2.32 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.