A 3.0×1010kg asteroid is heading directly toward the center of the earth at a st
ID: 1423678 • Letter: A
Question
A 3.0×1010kg asteroid is heading directly toward the center of the earth at a steady 16 km/s . To save the planet, astronauts strap a giant rocket to the asteroid perpendicular to its direction of travel. The rocket generates 5.0×109N of thrust. The rocket is fired when the asteroid is 5.5×106km away from earth. You can ignore the rotational motion of the earth and asteroid around the sun.
Part A
If the mission fails, how many hours is it until the asteroid impacts the earth?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
The radius of the earth is 6400 km . By what minimum angle must the asteroid be deflected to just miss the earth?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
The rocket fires at full thrust for 160 s before running out of fuel. Is the earth saved?
Explanation / Answer
A) given that the asteroid is moving at constant speed = 16 km /s = 16*3600 km / h
The distance it had to travel to reach earth surface
= 5.5*10^6 - 6400
Time taken = distance / speed
= 5.5*10^6 -6400 /16 *3600
= 95 hours
B) The minimum angle by which it should be deflected be p
Tan p = 6400 / 5.5*10^6
Angle p = 0.67 °
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.