A truck runs into a pile of sand, moving 0.60 m as it slows to a stop. The magni
ID: 1580103 • Letter: A
Question
A truck runs into a pile of sand, moving 0.60 m as it slows to a stop. The magnitude of the work that the sand does on the truck is 6.0×105J.
Part A: Determine the magnitude of the average force that the sand exerts on the truck. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
Did the sand do positive or negative work?
Part C
How does the magnitude of the average force change if the stopping distance is doubled? Assume that the work that the sand does on the truck remains unchanged.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanations appreciated :)
Explanation / Answer
A) Workdone = F*d
==> F = Workdone/d
= 6*10^5/0.6
= 1.0*10^6 N
B) Negative work. Because, Force acting on truck and displacement of truck are in opposite in direction.
C) If the stopping distance is doubled magnitude of force becomes half.
W' = W
F'*d' = F*d
F'*2*d = F*d
F' = F/2
= 1.0*10^6/2
= 5.0*10^5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.