Question 7 A 9.0 V battery has an internal resis The measured voltage (emf of ex
ID: 1580556 • Letter: Q
Question
Question 7 A 9.0 V battery has an internal resis The measured voltage (emf of external resistor R? the battery) is 9.0 V. When connected to a resistor R the terminal voltage is 8.s V and the current is 0.12 A. What is the value of the Submit Answer Tries o/99 What is the internal resistance r of the battery? Submit Answer Tries o/99 What is the energy dissipated in the battery in 4.6mn Submit Answer Tries 0r99 When a second identical battery is added in series and the external resistor is R - 22 S2 what is the resulting current? Submit Answer Tries 0/99Explanation / Answer
We know that terminal voltage is,
V= E-ir
So,
8.8=9-0.12r
r=5/3 ohm.
Now,
I=V/R+r
0.12=9/R+1.667
R=73.33 ohm.
Internal resistance r=1.667 ohm
Energy dissipated in the battery in 4.6 min will be
P=EIt
=9*.12*4.6*60
=298.08J
When another battery is connected then current will be,.
I=18/3.33+22
I=0.712A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.