Use the worked example above to help you solve this problem. A car with mass 1.4
ID: 1580792 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. A car with mass 1.41 × 103 kg traveling east at a speed of 29.1 m/s collides at an intersection with a 2.58 x 103 kg van traveling north at a speed of 20.8 m/s, as shown in the figure. Find the magnitude and direction of the velocity of the wreckage after the collision, assuming that the vehicles undergo a perfectly inelastic collision (that is, they stick together) and assuming that friction between the vehicles and the road can be neglected. magnitude 10.28 m/s direction o counterclockwise from the +x-axisExplanation / Answer
initial momentum in the x-direction= mtot * vx
1.41 * 103 * 29.1 = (1.41 * 103 + 2.58 * 103) vx
vx = 10.28 m/s
2.58 * 103 * 20.8 = (1.41 * 103 + 2.58 * 103) vy
vy = 13.45 m/s
v = sqrt [10.282 + 13.452]
magnitude = 16.93 m/s
tan = 13.45 / 10.28
direction, theta = 52.6 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.