Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below shows the horizontal forces acting on a sailboat moving north a

ID: 1581233 • Letter: T

Question

The figure below shows the horizontal forces acting on a sailboat moving north at constant velocity, seen from a point straight above its mast. At the particular speed of the sailboat, the water exerts a F with arrow = 400-N drag force on its hull and = 35.0°. For each of the situations (a) and (b) described below, write two component equations representing Newton's second law. Then solve the equations for P (the force exerted by the wind on the sail) and for n (the force exerted by the water on the keel).

(a) Choose the x direction as east and the y direction as north.

(b) Now choose the x direction as = 35.0° north of east and the y direction as = 35.0° west of north.

(c) Compare your solutions to part (a) and (b). Do the results agree? Yes No

Explanation / Answer


from netwons second law


Fnet = ma

speed is constant , so acceleration a = 0


along

y direction


Fnety = 0

P*sintheta - F = 0

P*sintheta = F


P = F/sintheta

P = 400/sin35

P = 697.4 N


along x axis


Fnetx = 0


P*cos35 - n = 0


n = P*cos35 = (F/sin35)*cos35

n = P/tan35


n = 400/tan35

n = 571.25 N

=========================================


(b)

along north


Fnet = 0

P*cos(90-35) - F = 0


P = F/cos(90-35)


P = 400/sin35

along east

Fnet = 0

P*sin(90-35) -n = 0

n = P*cos35 = (F/sin35)*cos35)

n = F/tan35 = 571.25 N


c)

the results agree


Yes

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote