Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

6-1 The force F has a magnitude of 50 N and pulls the 70 kg object along a frict

ID: 1581421 • Letter: 6

Question





6-1 The force F has a magnitude of 50 N and pulls the 70 kg object along a frictionless surface for a distance of 20.0 m. What is the work done by the force on the object? 70kg 45° 6-2 The block moves 0.600 m up along the plane with no friction while the force F with magnitude of 200.0 N is acting on it. (a) What is the work done by the net force acting on the block? (b) What is the work done on the block by the gravitational field? 30° 6-3 An object of mass 6.0 kg is thrown vertically upwards from ground level with an initial speed of 20 m/s. What is its speed when it reaches on-half of its maximum height? 6-4 A force of 2500 N is required to accelerate a car from rest to a speed of 25 m/s in a distance of 200 m. What is the mass of the car?

Explanation / Answer

Given,

m = 70 kg ; F = 50 N ; theta = 45 deg ; d =20 m

We know that work done is:

W = F d cos(theta)

W = 50 x 20 x cos45 = 707.11 J

Hence, W = 707.11 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote