6-1 A 10-year Treasury bond is issued with face value of $1,000, paying interest
ID: 2731077 • Letter: 6
Question
6-1
A 10-year Treasury bond is issued with face value of $1,000, paying interest of $72 per year. If market yields increase shortly after the T-bond is issued, what is the bond’s coupon rate? (Enter your answer as a percent rounded to 1 decimal place.)
Coupon rate
%
A 10-year Treasury bond is issued with face value of $1,000, paying interest of $72 per year. If market yields increase shortly after the T-bond is issued, what is the bond’s coupon rate? (Enter your answer as a percent rounded to 1 decimal place.)
Explanation / Answer
The coupon rate remains constant and is unchanged. It is not affects by movement of market yields.
Coupon rate = 72/1000 = 0.072 = 7.2%
Coupon rate = 7.2%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.