A 1000-turn loop (radius = 0.037 m of wire is connected to a 15.0 ohm resistor a
ID: 1581681 • Letter: A
Question
A 1000-turn loop (radius = 0.037 m of wire is connected to a 15.0 ohm resistor as shown inthe figure. A magnetic field is directed erpend icular to the plane of the loop. The field points into the paper and has a magnitude that varies in time as B=gt, where g=0.25 esla per second. Neglect the resistance of the wire. 1000-turn loop What is the magnitude of the potential difference between points a and b? the arca Changing proportional to the number of turns and the change in magnetic flux per coil. Why is the magnetic flux changing? is the area changing Submit Answer Submission not graded. Use fewer digits. Tries 3/99 Previous Tries What is the electrical energy dissipated in the resistor in 36.0 s? Submit Answer Tries 0/99Explanation / Answer
a)
magnitude of the potential diffrence between the points a and b, = N*A*dB/dt
= N*pi*r^2*g
= 1000*pi*0.037^2*0.25
= 1.08 V
b) because of change in magnetic field
c) Induced current, I = Induced emf/R
I = 1.08/15
= 0.072 A
Energy dissipated, E = power*time
= I^2*R*t
= 0.072^2*15*36
= 2.80 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.